Big scores posted on Day 5 of the 2022 Woolworths Australian Junior Surfing Titles
Published on 02/12/2022

NORTH STRADBROKE ISLAND (MINJERRIBAH), QLD (November 28, 2022): It was the first day of summer but felt more like a winter blast when surfers hit Cylinder Beach for Day 5 of the Woolworths Australian Junior Surfing Titles.

In an action-packed day of competition semi finalists were decided in the Under 18 Women and Under 14 Girls divisions with surfers charging in the clean, offshore conditions.

Surfing Australia Contest Director, Glen Elliott said: “Relocating to Cylinder Beach proved to be a really good move. We scored great waves all day,  from 2ft in the morning steadily rising into the 3-4ft range in the afternoon with punchy right hand peaks offering excellent scoring potential for the variety of age divisions that surfed,” he said.

Competition kicked off with big scores and more major upsets in the Under 18 Men, Under 16 Women and Under 14 Boys competition heats.

The Under 18 Men provided the most spectacular action of the day with Eden Hasson(Boat Harbour, NSW) landing a full rotation air reverse that judges rewarded with a 9.60 out of a possible 10 points. Also through to the quarter finals after winning their heats: Macklin Flynn (Cowaramup, WA), Oliver Ryssenbeek (Merewether, NSW), Braxon Holmstron (Buddina, QLD), Tim Bain (Sunshine Beach, QLD) and Harley Walters(Angourie, NSW).

In the Under 14 Boys. Henry Dowling (Sunrise Beach, QLD), Max Mcgillivray (Evans Head, NSW), Jai Nield (Coolangatta, QLD), Ben Zanatta (Dee Why, NSW), Balin Cullen(Avalon Beach, NSW) and Ocean Lancaster (Merewether, NSW) all won their heats to advance to the quarter finals with Mcgillivray posting an impressive 8.75 single-wave score.

Isla Huppatz (Burleigh Heads, QLD) clocked two excellent scores in the U16 Women (8.25 and 7.00) to win her heat and progress through to the quarter final. Ruby Berry (Margaret River, WA), Grace Gosby (Caringbah, NSW), Ava Holland (Dromana, VIC), Maia Taite(Seaford, SA) and Milla Brown (Newport, NSW) also won their Round 3 heats.

Late in the afternoon the semi finalists were decided.

Making it through in the Under 14 Girls: Lucy Darragh (Gerringong, NSW), Rosie Richardson (Sunshine Beach, QLD), Brisa Canina (Peregian Springs, QLD), Savannah Rielly (Dicky Beach, Qld), Eliza Richardson (Sunshine Beach, QLD) and Olive Hardy(Gnarabup, WA).

Securing their spot in the semis in Under 18 Women: Oceanna Rogers (Shell Cove, NSW), Jahly Stokes (Buddina, QLD), Coco Cairns (Tewantin, QLD), Imojen Enfield (Port Macquarie, NSW), Willow Hardy (Gnarabup, WA) and Lucy Brown (Newport, NSW).

Similar conditions are forecast tomorrow, with a day of quarter and semi final action.

For all the results go to LiveHeats.

Event information here.

Surfing Australia would like to acknowledge the Quandamooka people as the traditional owners of the land on which the competition will be held and we pay our respects to elders, past, present and emerging and thank them for the opportunity.

The event is supported by Surfing Australia, Surfing Queensland, Ruffie, Redlands City Council and QYAC.

My Profile

Login to your profile or Sign up to our new Surfing Portal

Memberships

Head to your Surfing Portal to purchase or renew memberships

Events & Courses

Head to your Surfing Portal to enter events and courses

SOCIALS

You may also like….